Skočiť na obsah Skočiť na navigáciu

MIRRI SR bude cez schválený Plán obnovy a odolnosti podporovať projekty zamerané na vývoj a najmä nasadzovanie pokročilých digitálnych technológií v konkrétnych projektoch a riešeniach. Ako krajina sa tiež zapájame aj do niektorých digitálnych cezhraničných projektov na úrovni EÚ, ktoré majú prispieť k väčšej prepojiteľnosti členských štátov ako aj k budovaniu strategickej autonómie EÚ v technologickej oblasti. Jedným z týchto projektov je aj budovanie európskej blockchainovej infraštruktúry (EBSI).

Cieľom EBSI je vytvoriť technickú platformu, ktorá bude slúžiť na nasadzovanie a sprístupňovanie digitálnych služieb pre občanov a podnikateľov EÚ. V prvom rade sa bude jednať najmä o cezhraničné služby, ale rovnako je možné túto infraštruktúru využiť aj v národných službách. Našou aktuálnou ambíciou je od odbornej verejnosti vyzbierať návrhy, aké projekty by sa mohli cez EBSI realizovať a v budúcnosti aj nasadiť. Môže sa jednať o širokospektrálne návrhy z rôznych oblastí, ako napríklad doprava, energetika, zdravotníctvo, kde využitie technológií decentralizovaného záznamu môže priniesť pridanú hodnotu.
Po vyzbieraní projektových návrhov zvážime vyhlásenie výzvy na podporu týchto projektov. Do tejto výzvy sa budú môcť zapojiť verejné aj súkromné subjekty. V rámci rozpočtu Plánu obnovy a odolnosti máme vyčlenených na projekty nasadené v EBSI cca 6 miliónov eur.

  • Kategória: Digitálna transformácia
  • Dátum: 31. 03. 2022

Termíny

Zverejnenie výzvy: 15.02.2022

Termín na prihlasovanie: 31.03.2022

 

Zadávateľ

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo hospodárstva SRZdieľajte tento článok